Nejsem profesionální kuchař, jsem člověk, kterého baví vařit a dá se to docela i jíst

A zase ty Vánoce !!!

17. prosince 2006 v 18:05 | ing. Ladislav Novák |  vtipy, zábava
Tak, a je to tady zase - několik zamyšlení o Vánocích !!!


Hned v úvodu bych chtěl podotknout, že tento článek nikdo nemusí číst, hlavně něžnější polovina lidstva a zastánci jiných názorů. Proč ???
No trochu se zabývám Vánocemi - ale z té jiné stránky. Né, že bych tyto Svátky neměl rád, ale chtěl bych také připomenout několik sporných bodů, které předcházejí tomuto krásnému období. V závěru také rozeberu mnoho kladů těchto Svátků.
Jak to tedy drahé manželky, přítelkyně, kamarádky vidíme my, otcové, dědové, manželé ….
 1. Většina z nás má ráda svůj klid. Pokud se v tomto předvánočním shonu díváme na televizi, kde jde fotbal, hokej a další sporty, jsme často rušeni ( ba i vyhnáni ) od televize díky tomu, že se musí umýt okna, vyleštit nábytek a ….
 2. Po několika upomínkách, připomínkách a urgování musíme zabezpečit několik věcí, které souvisí s těmito svátky - rozšroubovat okna, opravit to, co nám po celý rok nevadí ( a zase v době, kdy si vychutnáváme relaxaci - v tu nejnevýhodnější dobu - buď je nějaké sportovní utkání nebo zrovna chceme jít na pivko s kamarády po krásně dosportovaném večeru )
 3. Vůbec mezi ty nejhorší akce pro muže jsou různé návštěvy nákupních center, shánění různých dárků, nákup všeho potřebného na tyto Svátky ( ty fronty, lezení jeden přes druhého, místo krásně stráveného odpočinku u televize, v sauně, na sportu a jiných užitečných akcích )
 4. S předchozím bodem je velmi úzce spojeno to, že musíme přemýšlet o tom, co zase koupíme všem, aby byla jakási spokojenost - a hlavně co nejrychleji jsme to měli za sebou. Mnohdy jsou to galeje. Které zpravidla vyřeší poslední den před tím Štědrým - a je to, nic jiného nám nezbývá a nakonec je to to nejlepší řešení ( tedy pro silnější povahy )
 5. Pokud jsme ještě nepřešli na umělý stromeček, je to opět fronta na výběr toho nejkrásnějšího a nejlepšího ( opět krásná práce )
 6. Další co odnese většina z nás je vystát si frontu na toho nejkrásnějšího a nejchutnějšího kapra ( i přesto, že většina z nás dává přednost vepřovému nebo jinému druhu masa, né právě tohoto, vytaženého někde z bahna )
 7. Mezi předvánoční atmosféru také patří i nevrlost našich drahých poloviček díky tomuto shonu, který musí absolvovat ( mytí oken, leštění nábytku, výzdoba, jakýsi jídelníček, pečení cukroví ještě mezi tím chodit do práce - hrůza )
 8. Mezi důležité funkce nás mužů je to, aby vše probíhalo koordinovaně a bez velkých emocí - vždyť i my máme svou práci a chceme mít svůj klid. Jenže místo toho musíme kmitat jako pružina a nechtěně se stáváme představitelem Ohmova zákona - kmitáme, i když o nic nejde ( konec konců jde o lepší nedělní oběd několikrát za sebou, alespoň to kladnější )
 9. Vzhledem k historii a tradicím jsme nuceni provádět nucené návštěvy svých blízkých a známých - i když je třeba nemusíme vidět - tradice je tradice ( mezitím si také musíme vyslechnout, co bychom měli dělat tak a onak )
 10. Dlouhá doba v kruhu rodinném, kdy si začnou lézt po týdnu všichni na nervy
 11. Celý rok jsou věci, které odkládáme až jsme dohnáni k závěru roku to provést, opravit vzhledem k tomu, že budou Vánoce.
 12. Posledním bodem, který sice nemusí být až tak sporný a mnohdy patří mezi ty kladné body Vánoc je pravidelné obžérství, vzhledem k naplněnosti lednice a praskajících stolů.
Tolik tedy k některým bodům záporným před a v době vánočních svátků. Abych jenom nerozebíral ty nedostatky, musím zde vzpomenout proč se mi muži na Vánoce těšíme :
 1. Konečně se v klidu a v pohodě můžeme natáhnout u televize a podívat se na sportovní utkání, filmy, pohádky a jít si zasportovat a pokecat si v pohodě s kamarády )
 1. Konečně se motá jídelníček kolem jídla, které si můžeme vychutnat
 1. Většinou nemusíme do práce, nikdo z práce nás neotravuje a můžeme rozvíjet svou fantazii ( pokud nemusíme nic opravovat a připravovat, aby bylo lépe )
 2. Pod dohledem svých drahých poloviček se můžeme napít v klidu i alkoholických nápojů bez větších připomínek ( pokud tedy manželky nedodržují nějaký zákon o jakémsi malém množství než větším, jako je to u drog )
 3. Odpočíváme dle svého rozumu - pokud se nemusíme něco učit a podobně.
 4. Ocenění v podobě Štědrého večera a rozdávání dárků
Takže, vše zlé je k něčemu dobré. Nejhorší na tom je, že se celý měsíc předtím musíme honit, abychom se ještě na Štědrý den honili u plotny. No ale za tu večeři a vánoční atmosféru to stojí - nééé !!!
Přeji Vám příjemné prožití Svátků Vánočních. Připravujeme recepty na Vánoce.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama