Nejsem profesionální kuchař, jsem člověk, kterého baví vařit a dá se to docela i jíst

Vánoční procházka Litoměřicemi

26. prosince 2006 v 20:15 | ing. Ladislav Novák
Tradiční procházka na Štěpána
Jako každý rok na sv. Štěpána se vydává mnoho obyvatel Litoměřic na procházku po svém městě. Prochází staré zapadlé uličky, které vedou ke Katedrále sv. Štěpána.
Proč je to táhne právě tudy ?
No asi je to tím, že jsou krásné a je odtud vidět spoustu dominant Litoměřic. No a jako každý rok je to táhne do katedrály sv. Štěpána, kde vystupují "Páni kluci" - litoměřický soubor žáků Základní školy Boženy Němcové.
Nádherné skloubení sváteční procházky. Koncert má skvělou atmosféru a je zde k nehnutí neboť je beznadějně zaplněn.
Krásné vánoční koledy, písně od známých skladatelů znějí v Katedrále nádherně. Atmosféra vskutku vánoční. Všichni se tváří spokojeně a je vidět, že na každém zanechává koncert krásné zážitky.
Po skončení koncertu se většina lidí vydává na předvečerní procházku kolem Vikárky, Máchovo uličkou na Parkány a přes náměstí domů.
Je čas Vánoc - respektive končí, ale tato atmosféra v duši zůstává. I když to s touto dobou nesouvisí, při míjení Vikárky s domem K. H. Máchy se mi v podvědomí ozývají jeho verše : "Byl pozdní večer, první máj …."
Po celou procházku si notuji koledy a písně, které zazněly v Katedrále. Není to nádherný pocit ?
Na náměstí si pak prohlédneme Betlém s vánočním stromem a osvětlenou věž. Pomalu kráčíme domů. Celou dobu je všude plno lidí a užívá si atmosféru jako my.
Kéž by takovýchto dnů v roce bylo víc, lidé se zdraví a vypadají spokojeně. Na závěr si vzpomenu na slova biskupa Pavla Posáda : "Jsem v Litoměřicích teprve tři roky a jsem na to hrdý. Važte si svého města"
Ani já nejsem rodilý Litoměřičák - jsem tu osm let. A jsem také rád, že zde bydlím a jsem na své město hrdý.
Více fotografií v galerii :
vanocni-litomerice-a-koncert-pani-kluci
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama