Nejsem profesionální kuchař, jsem člověk, kterého baví vařit a dá se to docela i jíst

Okolí Litoměřic - Radobýl

25. října 2007 v 12:34 | ing. Ladislav Novák |  Kraje v obrazech
Krajina okolo Litoměřic - Radobýl cíl mnoha známých osobností
Podzimní Radobýl
Něco tedy o tomto významném místu.
Hora s nadmořskou výškou 399 m, vyčnívající nad tokem řeky Labe, je dominantou Litoměřic. Na vrcholu je umístěn mohutný železný kříž.
Kuželovitý tvar osamocené, částečně zalesněné hory je typický pro tuto část Českého středohoří. Z vrcholu je krásný kruhový rozhled do okolí. Jihozápadní a západní svah hory pokrývá travnatá vegetace skalní stepi s řadou vzácných a chráněných rostlin. Ze zoologického hlediska je nutno zmínit zajímavou měkkýší faunu a početný výskyt motýlích druhů. Geologickou zajímavostí je bývalým lomem odkrytá skladba čedičové skály se sloupcovitou odlučností. V ní lze dokonce rozeznat dva po sobě jdoucí sopečné výlevy magmatu. V jižním svahu směrem k Žalhosticům docházelo a dochází k sesuvům. Vlivem této činnosti zde vznikla puklina s 10 m dlouhou pseudokrasovou jeskyní.
Z nálezů pravěké keramiky z mladší doby bronzové na Radobýlu usuzují historici na skutečnost, že se zde mohlo nacházet kultovní místo či signalizační stanice. Od středověku byla hora a přilehlé svahy využívána jako vinice, pozůstatky zaniklých vinic jsou dodnes patrné. Kříž na vrcholu je doložen již v 17. století. Roku 1862 byl starší dřevěný kříž nahrazen železným, dnešní kříž pochází z obnovy v roce 1992. Nemůžeme opomenout že, s horou je pevně spjato jméno největšího českého básníka - Karla Hynka Máchy. Se jménem hory Radobýl je také často spojována tajná podzemní nacistická továrna Richard. Ta se nacházela ale o něco dále, ve svahu mezi Radobýlem a horou Bídnicí.
Jak popsat to, co vám nyní představuji. Velice krátce a stručně. Pokud se z vás někdo chystá navštívit okolí Litoměřic, můžu mu doporučit právě toto místo. Místo, které sehrálo svou roli v každé době.
Lze říci, že velká návštěvnost tohoto místa byla již v polovině 19. století a čerpal zde inspiraci i jeden z nejznámějších představitelů Litoměřic - Karel Hynek Mácha, jak je psáno výše. Cesta z Radobýlu byla jeho osudová.
Pro malou ilustraci několik citátů z této doby. Z jeho slov vyplývá, že byl do svého kraje zamilován. Jen člověk, který má svůj kraj rád, může napsat tyto slova.
Sic nejsem rodákem z tohoto kraje, ale po procházkách okolím Litoměřic mu dávám za pravdu. Taktéž se vůbec nedivím malířům, kteří zde kreslili krajinu.
A jak, že to tedy bylo s Karlem Hynkem Máchou, Českým Středohořím a Radobýlem ?
Karel Hynek Mácha a České středohoří
...obzvláště při východu a západu slunce stkvějí se obklíčující Prahu hory v temnomodrých a růžových barvách. V dálce k půlnoci Milešov a Košťál. Snad odlehlost jejich, snad vyvýšenost jejich na růžovém nebi jest, co touhu moji budí při spatření jich; touhu do dálky či touhu do výše.
(16. IX. 1835)
Ze 3 oken hledím od pevnosti kolem přes Bohušovice, Doxany, Budiň, Libochovice, Třebenice, Košťál, Mlikojedy až k Radobylu, a Hanžburek - náš svatý Hanžburek mi kouká všemi okny až do postele nechť ji postavím kde chci, a ten černý Košťál na obzoru plameného nebe při západu slunce, a ty modré hory - a ta rovina - ty skupiny stromů po ní - a ty vinice kolem, v ních ty bílé domky - a to Labe pode mnou - a Hanžburek - - - Eduarde to musíte vidět, to se nedá popsat.
(9. X. 1836)
Večer jsem ležel na Radobylu v neděli, na jednom velkém vrchu za Litoměřicema, už bylo tma; a v tom vyšel v Litoměřicích oheň. To jsem viděl s toho vrchu. Tak jsem běžel honem do Litoměřic; asi třičtvrtě hodiny jsem měl co běžet než jsem tam době[hl], a předce jsem byl jeden z nejprvnějších u ohně. To byl ale oheň; jedenáct stodol, samé obilí, najednou hořely, a vítr do toho foukal až hrůza...
(24. X. 1836)
Dvacátého třetího října roku 1836 byl Mácha, ačkoliv se necítil dobře (podle jeho dopisu rodičům), na Radobýlu. Večer pomáhal hasit požár. Roku 1836, v noci z pátého na šestého listopadu pak Mácha zemřel.
Nelze tedy zde opomenout právě tu báseň, kterou našli v jeho ohořelém kabátě a s pozůstalými věcmi si je vyzvedl jeho bratr Michal. Poté psal do Prahy: " V jeho kabátě, který, jak domácí praví, při ohni měl a na kterém dosaváde je znát, jak byl umazaný, našel jsem zlomek básně Cesta z Čech, již nepochybně na Radobylu, na jeho poslední procházce složiti chtěl (poněvadž je tužkou psaná)." Alespoň tak Michala později citoval Karel Sabina.
(9. XI. 1836)
Úryvek z básně, která vznikla na Radobýlu....


"Ještě ten přejdete les.

Slunce k večeru se sklání;
A než, jenž tam zdobí ves,
Sejde záře z věžních bání,
Překročíte českou mez."

Teď se vrátil, jenž nás ved
My však jako laňky skoky,
Neb jak spěchá času let,
Zrychlili jsme naše kroky,
Cestou jdouce k lesu vpřed.

Ještě jednou větřík věj
Přes luh český v líce vzňaté,
Záři jasnou v tváři mně lej
Ještě v vlasti slunce zlaté;
Tak. - Teď vlasť se dobře měj.
Již jest meze překročená,
Nazpět leží česká zem…

V zříceniny rozvalen
Popatř tamto ten hrad starý.
V modré roucho zahalen
Pod ním stojí lesík jarý,
Černá věž z něj strmí ven.
Hle, teď s sluncem zašel den...

Podívali jsme se na podzimní krajinu v okolí Litoměřic právě v období října - stejně jak jí zřejmě viděl Mácha před 171 lety. Právě v době podzimu. V období kdy si budeme připomínat výročí úmrtí tohoto básníka spojené právě s Radobýlem a Litoměřicemi.A je dnes jedno zda umřel na zápal plic nebo jak se tvrdí dnes na tyfus. Důležité je, co po něm zbylo.
Pohled na dnešní Litoměřice
( i když dnes krajina vypadá samozřejmě trochu jinak, ale stále malebně - pokud se zrovna nedíváte na kouřící komíny Lovosické Lovochemie )
Pohled na dnešní Lovosice
Litoměřice a okolí
Více fotografií naleznete zde
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vládimír Vládimír | E-mail | 26. ledna 2011 v 18:31 | Reagovat

!!!Tenhle web se mi moc líbí ale fakt úplně moc!!!

2 ruthann ruthann | Web | 27. září 2016 v 17:44 | Reagovat

půjčky bez potvrzení o příjmu :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama